Cummins 6BT5.9-GM83
Marka / model
Cummins 6BT5.9-GM83
Mascus ID
F031638F
DETALJI
Inventarni broj
6BT5.9-GM83
Snaga motora
83 kW (113 KS)
ID dijela
6BT5.9-GM83
Serijski broj
6BT5.9-GM83
Transportna masa
700 kg
Transportne dimenzije (DxŠxV)
1400 x 1000 x 1400 mm
RPM
1500
Ostale informacije
Cummins 6BT5.9-GM83 Marine G-Drive Diesel Engine
General Information of Cummins 6BT5.9-GM83 Marine G-Drive Diesel Engine
Engine Model 6BT5.9-GM83
Bore*Stroke(mm) 102 * 120
CPL Number 1189-02
Net Weight (with flywleel & alternator) 426 Kg
Overall Diemension(L*W*H) 1110mm*750mm*988mm
Technical Specification of Cummins 6BT5.9-GM83 Marine G-Drive Diesel Engine
Marine Certification CCS
Aspiration Turbocharged
Fuel System BYC A Pump/GAC Governor
Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V
Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃
Engine Cooling Fluid Volume 9.9 L
Performance Data of Cummins 6BT5.9-GM83 Marine G-Drive Diesel Engine
Rated Power/Speed 60 kW/80HP @ 1500rpm
Standby Power/Speed 60 kW/80HP @ 1500rpm