Cummins 6BT5.9-GM80
Marka / model
Cummins 6BT5.9-GM80
Mascus ID
2C106995
DETALJI
Inventarni broj
6BT5.9-GM80
Snaga motora
80 kW (109 KS)
ID dijela
6BT5.9-GM80
Serijski broj
6BT5.9-GM80
Transportna masa
600 kg
Transportne dimenzije (DxŠxV)
1300 x 1000 x 1400 mm
RPM
1500
Ostale informacije
Cummins 6BT5.9-GM80 Marine G-Drive Diesel Engine
General Information of Cummins 6BT5.9-GM80 Marine G-Drive Diesel Engine
Engine Model 6BT5.9-GM80
Bore*Stroke(mm) 102 * 120
CPL Number 1189-02
Net Weight (with flywleel & alternator) 426 Kg
Overall Diemension(L*W*H) 1110mm*750mm*988mm
Technical Specification of Cummins 6BT5.9-GM80 Marine G-Drive Diesel Engine
Marine Certification CCS
Aspiration Turbocharged
Fuel System BYC A Pump/GAC Governor
Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V
Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃
Engine Cooling Fluid Volume 9.9 L
Performance Data of Cummins 6BT5.9-GM80 Marine G-Drive Diesel Engine
Rated Power/Speed 80 kW @ 1500rpm