Cummins 6BT5.9-C120
Pitaj za cijenu
Ispis
INFO
Grupa proizvoda / vozila
Motori
Marka / model
Cummins 6BT5.9-C120
Godina proizvodnje
2016
Dodatne opcije
Novo/nekorišćeno
Država
Kina
Mascus ID
18F02AAE
DETALJI
Snaga motora
88,3 kW (120 KS)
RPM
2200
Uvjeti isporuke
CPT, FOB, CFR, CIF, EXW
Ostale informacije
Engine model 6BT5.9-C120 cummins engine 6BT5.9-C120
Engine type 6 cylinders in line
Displacement 5.9L
Rated Power (KW@RPM) 87kW/120HP@2200rpm
Peak Torque(Nm@RPM) 436N.m @1500rpm
Emission Standard Euro I
Cummins diesel engine 6BT5.9-C120 Technique Specification
Bore*stroke 102 mm* 120mm
Intake method Turbochager
Fuel systeme Wuxi Weifu A Pump
Cooling method Fluid Cooling 9.0L
Governor Type Mechanical Control
Compression Ratio 17.3: 1
Fuel Consumption: 249 g/kW.h
Starting System Electrical Starting Motor 24V/750A,12V/500A
Lowest Starting Temp .(with/without auxiliary system) -12℃/-25℃
Cummins diesel engine 6BT5.9-C120 Trade Information
Warranty time 1year or 1500h
Engine Size(L*W*H): 1250mm*870mm*1350mm
Packing size 1300mm*910mm*1400mm