Cummins 6BT5.9-GM80 80kw Marine diesel Generator engine
Grupa proizvoda / vozila
Brodske jedinice motora
Marka / model
Godina proizvodnje
2023
Mascus ID
904C9D1F
Cijena
Ne uključuje vračanog PDV-a
DETALJI
Bruto težina
450 kg
Motor
CUMMINS
Transportne dimenzije (DxŠxV)
1100 x 800 x 1200 mm
Snaga motora
80 kW (109 KS)
Emisijski razred
Faza II
Engine manufacturer
CUMMINS
RPM
1500
Podaci o stanju/jamstvo
1year
Uvjeti isporuke
FCA, CPT, CIP, FOB, CFR, CIF, EXW
Ostale informacije
Cummins 6BT5.9-GM80 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 6BT5.9-GM80 marine generator with CCS/IMO certificate. Complete Cummins marine auxiliary engine with sea water pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 6BT5.9-GM80 Type: 6 Cylinders in Line Displacement: 5.9 L Bore * Stroke: 102 * 120 Rated Power:80 kW Rated speed 1500rpm Standby Power: 88 kW Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 240 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged Fuel System: BYC A Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Delivery: By sea Feature:  Clean, efficient, dependable and durable. Electrical System (Starter Motor/Alternator): 12V/24V Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1100* 800* 1200 mm, G.W: 450 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615255755218