Cummins 4BTA3.9-GM55 55kw marine auxilliary engine
Grupa proizvoda / vozila
Brodske jedinice motora
Marka / model
Godina proizvodnje
2022
Dodatne opcije
Novo/nekorišćeno
Država
Kina
Opća ocjena
1
Mascus ID
E2960B4A
CIJENE
Izaberite valutu
Cijena
Ne uključuje vračanog PDV-a
DETALJI
Bruto težina
450 kg
Motor
CUMMINS
Transportne dimenzije (DxŠxV)
1100 x 800 x 1200 mm
Snaga motora
55 kW (74,8 KS)
Emisijski razred
Faza II
Engine manufacturer
CUMMINS
RPM
1500
Zemlja proizvodnje
Kina
Uvjeti isporuke
FCA, CPT, CIP, FOB, CFR, CIF, EXW
Ostale informacije
Cummins 4BTA3.9-GM55 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 4BTA3.9-GM55 marine generator with CCS/IMO certificate. Complete Cummins marine auxiliary engine with sea water pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 4BTA3.9-GM55 Type: 4 Cylinders in Line Displacement: 3.9 L Bore * Stroke: 102 * 120 Rated Power: 55 kW Rated speed 1500 rpm Standby Power:61 kW Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 240 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged/Water-air Intercooled Fuel System: BYC PB Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Electrical System (Starter Motor/Alternator): 12V/24V Delivery: By sea Feature:  Clean, efficient, dependable and durable. Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1100* 800* 1200 mm, G.W: 450 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615255755218